Ante Šarić pobjednik u Puli

IMG_20190629_162210Kongresna dvorana hotela Park Plaza Histria u Puli bila je od 22. do 29. lipnja domaćinom 33. izdanju pulskog šahovskog turnira „PULA OPEN 2019“. Turnir su organizirali Šahovski klub Pula i Hrvatski šahovski savez, a pokroviteljstvo u organizaciji dali su Istarska županija, Turistička zajednica Istarske županije i Grad Pula. Prošlogodišnjim povratkom u kongresnu dvoranu i u lipanjski termin organizator je ostvario pun pogodak, vrativši i veliki broj igrača i igračica koji uz šah odlično kombiniraju odmor i kupanje u Istri. Broj igrača i igračica rapidno raste, ove godine čak 32 više nego lani. Uglavnom se to odnosi na strane igrače i igračice, koji redovito čine više od 2/3 od ukupnog broja natjecatelja na turniru. Ovogodišnji turnir okupio je 196 šahista i 32 šahistice iz 22 svjetske federacije (72% činili su igrači i igračice iz stranih federacija), među kojima 5 GM, 13 IM, 1WIM, 12 FM i 4 WFM. Turnir je igran švicarskim sustavom u 9 kola s tempom igre od 90 minuta po igraču plus 30 sekundi dodatka za svaki odigrani potez, počevši od prvog poteza. Glavno obilježje 33. pulskog opena bila je velika borbenost i neizvjesnost do samog kraja pa su partije nerijetko završavale i u petom satu igre. Od samog početka turnira povela se oštra borba za pobjednika ovogodišnjeg turnira o čemu svjedoči i podatak da su nakon 5. kola samo dvojica igrača imala stopostotni učinak, a nakon njihovog međusobnog remija u 6. kolu niti oni. Nakon završetka turnira 3 igrača su osvojila po 7½ bodova pa su dodatni kriteriji kreirali ukupni poredak. Najviše uspjeha imao je naš velemajstor Ante Šarić iz Splita, koji je od početka do kraja turnira bio u vodećoj skupini na ljestvici i zasluženo osvojio prvo mjesto. Ostvario je 6 pobjeda i 3 remija te izborio nastup na Zatvorenom prvenstvu Hrvatske s obzirom da je pulski turnir jedan od četiri kvalifikacijska turnira. Drugo mjesto osvojio je mladi poljski igrač Jerzy Kyc, kojem će ovaj turnir ostati u lijepom sjećanju. Osim norme za međunarodnog majstora osvojio je i 44 rejting boda. Treće mjesto osvojio je zagrebački velemajstor Robert Zelčić, redoviti sudionik pulskog turnira. Od 4. do 9. mjesta plasiralo se 6 igrača sa po 7 osvojenih bodova pa su i ovdje o ukupnom poretku odlučivali dodatni kriteriji. Četvrti je GM Zoran Jovanović, peti IM Muhamed Borić, šesti GM Nenad Ferčec (najbolji predstavnik Šk Pula), sedmi CM Domen Tisaj (osvojio normu za međunarodnog majstora), osmi IM Miroslav Žufić i deveti FM Marko Rubil. Dalje slijede: FM Bojan Medak, IM Igor Jelen, WFM Zala Urh (osvojila norme za ženskog međunarodnog majstora i ženskog velemajstora), FM Daniel Beletič, IM Ozren Biti, IM Christian Maier, Rhys Cumming i IM Milan Franić 6½ bodova itd. Najuspješnija šahistica je slovenska WFM Zala Urh na 12. mjestu sa 6½ osvojenih bodova. Najuspješniji junior je slovenski CM Domen Tisaj na 7. mjestu sa 7 bodova, a veteran njemački IM Christian Maier na 15. mjestu sa 6½ bodova. Od istarskih igrača, pored GM Ferčeca i IM Žufića, najbolje plasirani igrač je MK Enrico Ghersinich na 35. mjestu sa 6 osvojenih bodova. Turnir je protekao u ugodnom ozračju, uz fer i sportsko nadmetanje bez potrebe za ijednom sudačkom intervencijom. Privukao je veliki broj posjetitelja i zaljubljenika ove drevne igre tijekom svih osam dana svog trajanja. Glavni sudac turnira bio je Sulejman Islamović, međunarodni sudac iz Dubrovnika, a pomagali su mu međunarodni suci Kristian Valković, Igor Milovac i te Valter Valković, županijski sudac i Pavo Matanović, klupski sudac.