Miroslav Žufić i Frano Rajković pobjednici

img_0748Omladinski dom u Peroju bio je domaćin ovogodišnjem rapid prvenstvu Istarske županije. Prvenstvo se igralo u dvije skupine, za seniore i mlade do 16 godina, a okupilo je 40 šahista i 2 šahistkinje iz 9 klubova (najbrojniji ŠK Vladimir Gortan, Poreč 11 igrača, ŠK Pula 9 igrača,te ŠK Batana Rovinj 6 igrača). Na rapid prvenstvu za seniore nastupio je 31 igrač, a kod mladih 11 igrača. Nakon 9 odigranih kola u seniorskoj konkurenciji, prvi nositelj, IM Miroslav Žufić (ŠK Pula), opravdao je ulogu favorita i zasluženo sa 7 bodova osvojio prvo mjesto, te naslov prvaka Istarske županije u rapid šahu za 2016. godinu. Ovom pobjedom ponovio je prošlogodišnji uspjeh. Drugo mjesto osvojio je uvijek borbeni MK Renato Licardo (ŠK Vladimir Gortan, Poreč), također sa 7 bodova, ali slabijim dodatnim kriterijima. Treći je odlični MK Ivica Grbac, također iz Poreča, sa 6½ bodova. Dalje slijede MK Josip Bulić, Pjerino Jurman, FM Nikola Ciganović i Kevin Mainenti 6, MK Boris Grbac, MK Roberto Jurman i MK Igor Fattorich 5½, Zoran Račić, FM Dragan Glavaš, MK Zlatko Konić, MK Duško Srdić i Marko Pahljina 5 bodova itd. Kod mladih prvo mjesto osvojio je uvjerljivo Frano Rajković (ŠK Pula) sa 8½ bodova i ponovio prošlogodišnji uspjeh. Drugi je Dino Lovrić (ŠK Pula) sa 8 bodova. Uvijek borben i veliki „fajter“ završio je prvenstvo bez poraza. Glavni favorit prije početka natjecanja, Enrico Ghersinich (ŠK Vladimir Gortan, Poreč), u img_0750pojedinim trenucima nije bio na visini zadatka, pa se morao zadovoljiti trećim mjestom sa 7½ bodova. Dalje slijede Ivo Pahljina 5½, Bruno Purini 5, Eva Fiškuš 4½, Patrik Močibob i Sandra Buršić 4, Carlo Ghersinich i David Fiškuš 3, te Ivan Bašić 1 bod. Po trojica prvoplasiranih nagrađeni su peharima, novčanim nagradama seniori, a šahovskom literaturom i slatkim poklonima mladi. Medaljama su nagrađeni u kategorijama kod seniora : MK Boris Grbac za najuspješnijeg igrača starijeg od 60 godina i Ante Ikica za najstarijeg sudionika prvenstva. Kod mladih nagrađeni su najuspješniji po kategorijama : Carlo Ghersinich do 10 godina, Ivo Pahljina do 12 godina, Bruno Purini do 14 godina, te Eva Fiškuš najuspješnija šahistkinja. Prvenstva su protekla u fer i sportskom natjecanju bez ijedne intervencije suca.